[Recenzja] HTC Hero w naszych rękach

htc_hero_recenzja
HTC był jednym z pierwszych koncernów zainteresowanych systemem Android i jego otwartymi rozwiązaniami (Open Source). Widząc w nim ogromny potencjał i możliwości, a przede wszystkim ogromną szansę na powodzenie na rynku postanowił stworzyć pierwszy telefon z tym systemem G1 (HTC Dream), tym samym umacniając swoją pozycję na rynku. Po jego wydaniu świat poklepał firmę „po ramieniu” i koncern spotkał się ze słowami uznania. Powodzenie Androida stało się motorem napędowym do snucia planów nad kolejnymi telefonami wykorzystującymi te platformę. Tak powstał HTC Magic, który miał stać się lepszą wersją swojego poprzednika. Rynek w dalszym ciągu czekał na kolejne zapowiedzi nowych słuchawek z Androidem, i tak przyszła pora na „Bohatera”. HTC Hero to kolejny smartphone z serii „androidfonów” od tajwańskiego koncernu HTC. „Bohater” już z chwilą jego zapowiedzi stał się obiektem „pożądania” dla miłośników gadżetów i technologii IT. W pierwszych dniach po oficjalnej konferencji do Internetu przeciekły zdjęcia sprzętu oraz niewyraźne filmy demo prezentujące jego rewolucyjny UI (HTC Sense).


Wygląd

Ogólny projekt słuchawki przypomina ten spotykany u swoich poprzedników. Podobnie jak u G1 czy Magica na pierwszy plan wychodzi wielkość wyświetlacza, również rozmieszczenie i układ przycisków jest już nam znany. Jak miało to miejsce u starszych modeli także i tu obudowa posiada lekkie wygięcie. Na zachodnich forach spotkałem się z opinią, że „Bohater” przypomina „bumerang” i rzeczywiście coś w tym jest, bo projektanci zdecydowali się na nieco większy kąt wygięcia obudowy.

hero_bok_1

Telefon jest bardzo solidnie wykonany i świetnie leży w dłoni. HTC po raz pierwszy zdecydował się na wykorzystanie teflonowej powłoki, która jest odporna na uszkodzenia a zarazem przyjazna w dotyku.


Zestaw

W pudełku wraz z telefonem znalazło się:

 • zestaw słuchawkowy z przyciskiem pełniącym funkcję odbierania połączeń lub w przydatku odtwarzacza muzycznego – PLAY/PAUZA,
 • 1 para gąbek ( do słuchawek STEREO),
 • kabel USB,
 • ładowarka,
 • karta pamięci MicroSD Kingston 2GB.Specyfikacja

Specyfikacja techniczna Hero zapewne jest już znana większości miłośników gadżetów – jest ona zasadniczo identyczna z tą z Magica.
Procesor o tych samych parametrach – Qualcomm 528MHz, podobnie z pamięcią RAM (288MB) i ROM (512MB). Na pokładzie nie mogło zabraknąć nieodzownych funkcji jak WiFi, GPS, Bluetooth.


Wyświetlacz

Wygląd Hero jest wspaniały, to nie ulega wątpliwości. W głównej mierze zawdzięcza to dotykowemu ekranowi typu TFT-LCD o przekątnej 3,2-cala, o rozdzielczości 480 x 320 HVGA . Wyświetlacz mimo, że ten sam co u poprzedników to wydaje mi się, że obraz na nim jest troszkę wyraźniejszy. Zapewnia on czysty obraz, a przede wszystkim idealnie oddaje kolory i odznacza się niebywałą jasnością.

hero_i_magic

LCD „Bohatera” wykonany jest w technologii pojemnościowej (capacitive), krótko mówiąc ekrany pojemnościowe rejestrują dotknięcia (nawet bardzo delikatne) tylko i wyłącznie palcem i charakteryzuje je duża trwałość (podobne rozwiązania wykorzystano dla Magica i iPhone 3GS). Ponadto ten rodzaj wyświetlacza często posiada technologię multitouch, z którą można się spotkać także w Hero. Przypomnijmy, multitouch umożliwia obsługę wyświetlacza więcej niż jednym palcem, co pozwala na m.in. łatwe powiększanie zdjęć czy stron WWW.


Klawiatura

Jak już zdążyliśmy przywyknąć do „androidfonów” od HTC, cała klawiatura umiejscowiona jest na „brodzie” (w miejscu wygięcia obudowy).

hero_klawiatura

Cały układ i rozmieszczenie przycisków znane jest nam z Magica. Na uwagę zasługuje trackball, który jest wyraźnie mniejszy, zbliżony do tego w G1. Trudno mi zrozumieć to posunięcie projektantów, bo nie byłem zadowolony z komfortu pracy na manipulatorze G1 przede wszystkim ze względu na jego małą – za małą wielkość, co sprawiało mi problemy podczas nawigacji przy obsłudze programów i przeglądaniu stron WWW.


Klawiatura ekranowa (dotykowa)

Co do klawiatury to jest ona taka sama jak u swojego poprzednika – HTC Magic. Niewielkie zmiany nastąpiły w działaniu słownika T9. Podczas pisania proponuje nam użycie wyrazów, które są prawdopodobnie, zgodne z naszą myślą/kontekstem. Przedstawione są one za pomocą trzech kolorów: zielony – słowo o dużym prawdopodobieństwu bycia poprawnym, pomarańczowy – o mniejszym sensie i szary – inne słowo, które mogłoby pasować, ale nie musi.

Ponadto kiedy piszemy po po polsku nie używając polskich znaków to system rozpoznaje to i sam je dodaje. Jest to niezwykle przydatna funkcja.

Cały system wprowadzania wyrazów jest dopracowany, jednak nie powinno nas to dziwić z tego faktu, że mamy na pokładzie „Bohatera” tylko i wyłącznie dotykową klawiaturę. Oczywiście występują czasami małe problemy podczas „szybkiego” pisania (wiadomości SMS) jednak wyraźnie widać, że HTC cały czas pracuje nad klawiaturą. Jestem pewien, że już niedługo zwolennicy fizycznej klawiatury QWERTY z przyjemnością zasiądą za sterami urządzeń HTC zaopatrzonych tylko w klawiaturę ekranową.


Aparat

hero_i_magic_1

Aparat w Hero nie powala na kolana, mimo sporej ilości megapikseli (5 mpx). W porównaniu do innych smartphonów min. Nokia, Samsung, prezentuje się bardzo słabo. „Zoomować” obraz w aparacie możemy na dwa sposoby : trackballem, lub poprzez przejechaniem palcem po ekranie.
Na zasługę zasługuje wbudowana opcja geotagowania zdjęć i możliwość nasycenia, ostrości i kontrastu zdjęcia.


Zdjęcia wykonane Hero (poniżej).

zdjecie_1
zdjecie_2

Podsumowując, aparat w Hero działa dość dobrze i wywiązuje się ze swojego zadania.


HTC Sense – nowy interfejs użytkownika

htc_hero_2

Główna nowością w HTC Hero jest odmieniony interfejs graficzny za sprawą nakładki graficznej od tajwańskiego producenta o nazwie Sense. Sense to nic innego jak „windowsowski” TouchFLO 3D dla platformy Android. Nakładka HTC zmienia kompletnie działanie systemu Android, dzięki niej ten mobilny system od Google staje się jeszcze przyjaźniejszy dla użytkownika. Główne nowości w Sense w porównaniu z standardowym interfejsem to dostęp do aż siedmiu wirtualnych pulpitów, dodatkowo widżety, oraz tzw. rzeki. Rzeki to nic innego jak znane wszystkich profile użytkownika, dzięki którym możemy cieszyć się siedmioma domyślnymi scenami min. praca, podróż, społeczność zmieniające zestaw widżetów ikon na pulpicie. Dodatkowo użytkownicy mogą zapisywać swoje kompozycje pulpitu. Sense mimo, iż nadaje interfejsowi Androida nowy wymiar nie pozostaje bez wad. Cały interfejs na chwilę obecną chodzi dość „ociężale”, jednak wrześniowe aktualizację mają naprawić ten problem krytykowany przez wielu użytkowników.


Nowe rozwiązania – mini jack i Flash!

Wejście mini jack: Hero w pewnym sensie jest przełomowy modelem z serii telefonów opartych o system Android od HTC. Pomijając nowe UI – HTC Sense – które uważam również za innowacje, chciałbym skupić się na pojawieniu wejścia mini jack 3.5mm służącego do podłączenia słuchawek. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni do korzystania z firmowych słuchawek, które trzeba przyznać nie powalają swoją jakością dźwięku. Te rozwiązanie daję nam wyraźnie do zrozumienia, że produkty HTC są nie tylko kierowane dla klasy biznes, ale również dla zwykłych użytkowników.

htc_hero_3

Flash: To dopiero przełom! Chciałoby się rzec „na reszcie”. HTC Hero to pierwszym smartphone, który jest wyposażony w technologię Flash Lite wdrożonej w systemową , mobilną przeglądarkę. Trzeba przyznać, że to wielki krok naprzód. Niektórzy zapewne pomyślą o YouTube, jednak podczas testów filmy wyraźnie zacinają się i lepiej korzystać z dedykowanego odtwarzacz YT dla Androida. Poza oglądaniem klipów wideo, otwiera nam się ogromy wachlarz nowych możliwości. Od teraz każda stronę wykonaną w technologi Flash będziesz mógł bez przeszkód obejrzeć na wyświetlaczu smartphone!


Bateria

W Hero znalazła się bateria litowo-jonowa o pojemności 1350 mAh (w HTC Magic – 1340 mAh). Żywotność baterii jak przystało na smartphone może nie jest imponująca, ale „Bohater” przy bardzo intensywnym użytkowaniu (WiFi, strony WWW, duża ilość pobranych widżetów i aplikacji z Android Market, kilka godzin rozmów, wiadomości SMS) ) potrafił wytrzymać na baterii cały dzień. Ogólnie rzecz biorąc, Hero bije na głowę G1 i Magica. Żywotność baterii u Hero w porównaniu z iPhone 3GS wypada całkiem przyzwoicie, co stawia „Bohatera” w dobrym świetle.


Podsumowanie

Głównym atutem HTC Hero jest z pewnością własny UI – HTC Sense.

hero_i_magic_2

Telefon wiele czerpie ze swojego poprzednika – HTC Magic. Pod pokładem znajdują się te same podzespoły. Można by rzec, że tylko „skóra” ich różni, jednak należy pamiętać o kilku nowych rozwiązaniach, przede wszystkim lepszym specyfikacją aparatu, nowym UI. Co do ostatniego to jak już wiadomo, do HTC niebawem dołączy Sony Ericsson i Motorola które wprowadzą własne nakładki graficzne na interfejs użytkownika.Podziękowania dla Moniki z IC.

Podobne wpisy:

6 odpowiedzi

 • >wojciech_n2
  01-09-2009 | Permalink |

  Witam ma Hero telefon jest super tylko nie widzi u mnie Wi Fi co może być tego przyczyną?

 • mab
  01-09-2009 | Permalink |

  Czy sprawdzałeś na różnych routerach ? Czy twoja diagnoza opiera się tylko o jedno urządzenie?. Najprościej będzie wysłać telefon na gwarancję ;] (joke), przywróć ustawienia fabryczne, wyłącz wszystkie zabezpieczenia w routerze i spróbuj połączyć się jeszcze raz.

  Zapraszam, także na forum , gdzie szersze grono „androidowców” Ci pomoże.

 • >yzzuf
  03-09-2009 | Permalink |

  Ekran w HTC Hero, HTC Magic jak i w HTC Dream jest dokładnie taki sam. Nie ma między nimi różnicy. Więc albo się zasugerowałeś nowością albo jest to kwestia softu w telefonie.

 • Mateo
  03-09-2009 | Permalink |

  Nie, nie. Mówiąc „lepszy” miałem tu na myśli tylko i wyłącznie własne odczucie, że obraz wyświetlany na nim jest (w moim przekonaniu) wyraźniejszy niż w przypadku G1.

 • >gul
  13-09-2009 | Permalink |

  Trochę mało informacji w tym teście. Przydałoby się więcej szczegółów.

 • >komórka
  03-12-2010 | Permalink |

  śmieszny wygląd ma ten telefon :D

One Trackback

 • >blog hajdera
  22-11-2009 | Permalink |

  Recenzja HTC Hero…

  Telepolis ubiegło mnie w opublikowaniu recenzji HTC Hero, więc postanowiłem zrezygnować ze szczegółowego opisu na rzecz bardziej subiektywnej opinii. Przed lekturą mojego tekstu warto przeczytać najpierw materiał w portalu Telepolis.
  Aktualizacja: Ekip…

Skomentuj ten wpis

Dodaj swój komentarz lub trackback ze swojej strony. możesz również subksrybować komentarze via RSS.

Twój adres nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych *